IPv6 adreslerinin kullanılması ile birlikte, dünya üzerindeki her atoma bir IP adresi tanımlansa bile 100’den fazla dünyayı kapsayacak kadar IP adresi alınmasına yeterli bir altyapı hayatımıza girdi.

Çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirlerine bağlanıp bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturan cihazlar sistemi olarak özetlenebilecek IoT kavramının, akıllı evlerden üretime, savunma sanayisinden sağlık sektörüne kadar çok geniş uygulama alanları vardır.

1830

Makineler, 1830’larda ve 1840’larda telgrafın (ilk kara hattı) geliştirilmesinden bu yana doğrudan iletişim sağlamaktadır.

1900

“Telsiz telgraf” olarak tanımlanan ilk radyo ses iletimi, 3 Haziran 1900 tarihinde gerçekleşmiş ve Nesnelerin İnterneti’ni geliştirmek için gerekli olan başka bir bileşeni sağlamıştır.

1950

Bilgisayarların gelişimi ise 1950’lerde başlamıştır.

1962

IoT’nin önemli bir bileşeni olan İnternet, 1962 yılında Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) bünyesinde başlatılmış ve 1969 yılında ARPANET’e evrilmiştir.

1980

1980’lerde, ticari servis sağlayıcılar, ARPANET’in halka açık kullanımını destekleyerek kullanmakta olduğumuz modern İnternet’in gelişmesini sağlamışlardır.

PAUSE
PLAY

Ante Grup, Turkcell için geliştirdiği “FreeCooling Management System” projesi kapsamında, baz istasyonlarında bulunan soğutma cihazlarına bağlanarak anlık verilerin okunması, cihazların uzaktan konfigüre edilmesi ve gelen verilerin anlamlı raporlara dönüştürülmesini sağlayan yönetim sistemini hayata geçirmiştir.

ASELSAN Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı (UGES) bünyesinde, Trafik ve Otomasyon Sistemleri iş kolunda Ücret Toplama Sistemleri, Trafik Yönetim Sistemleri ve Otomasyon Sistemlerine yönelik projelerdeki müşterek çalışmalar da Ante Grup’un IoT yeteneklerinin göstergesidir.

Copyrights © 2019 All Rights Reserved by Ante Group.